De fax is eindelijk uit de zorg verdwenen
Het faxgebruik in de zorg behoort tot het verleden. Dat is goed nieuws, want naast ouderwets is het gebruik van een fax in de zorg onveilig en kostbaar. De missie van het programma Faexit: een Nederlandse gezondheidszorg zonder fax, is eind 2024 gerealiseerd. Met het verdwijnen van de fax uit de zorg is een belangrijk en concreet IZA-resultaat behaald in het onderdeel digitalisering en gegevensuitwisseling.

In het programma Faexit werkt Zorgverzekeraars Nederland (ZN) samen met De Vereniging van Zorgaanbieders voor Zorgcommunicatie (VZVZ) en Regionale Samenwerkingsorganisatie Nederland (RSO Nederland). Met zorgaanbieders gingen deze partijen regionaal aan de slag om een einde te maken aan het gebruik van de fax in de zorg. ZN is financier van het programma Faexit en heeft erop gestuurd dat concrete resultaten werden behaald. Daarbij werd in de regio gekeken naar drie pijlers: het voorkomen van onnodig faxverkeer, optimalisatie van gestructureerde gegevensuitwisseling en een alternatief voor de fax: veilige mail.
Ontstaan Faexit
Uit onderzoek in 2021 bleek dat naar schatting nog 10 miljoen keer per jaar een fax werd gebruikt in de zorg. Meestal om recepten of zorginformatie naar een ketenpartij te sturen. Er werd destijds gewerkt aan het project dvd-exit, waarbij aan het versturen van dvd’s met patiëntengegevens een einde werd gemaakt. Na afloop van dat project bleek dat in de praktijk, onder meer bij ziekenhuizen, de wens bestond om ook het faxverkeer af te schaffen. In 2022 begon daarom het programma Faexit.
Een gedragsveranderingsproject
De fax kent een lange geschiedenis op de werkvloer in de zorg. Faexit is typisch een project over gedragsverandering. Daarbij is nauw en zorgvuldig samengewerkt met het zorgveld en de projectleiders uit de regio. Door deze gezamenlijke inzet en veel creativiteit (bijvoorbeeld filmpjes met straatinterviews) is het doel, sneller dan gepland, bereikt.
Gebruik kennis en ervaring
De kennis en ervaring die is opgedaan in het programma Faexit wordt gebruikt in het nieuwe programma Booozt dat wordt opgestart. Booozt (Basis op orde & ondersteuning zorgtoepassingen) moet de daadwerkelijke implementatie van gegevensuitwisseling en digitale zorg in de regio bij zorgaanbieders realiseren. Daarnaast kijkt ZN met programma Faexit naar het digitaliseren van de vele formulieren die via de website van ZN beschikbaar zijn voor artsen en apothekers. Deze formulieren moeten nu nog worden geprint, ingevuld en gescand. Digitaal invulbare formulieren vereenvoudigen het proces.
Uitgelichte artikelen

Zorgverzekeraars Nederland staat achter Hoofdlijnenakkoord Ouderen (HLO)
De ouderenzorg in Nederland staat onder druk. Er komen meer ouderen en minder personeel. Vanuit het belang van hun verzekerden hebben zorgverzekeraars en zorgkantoren, verenigd in Zorgverzekeraars Nederland, intensief meegepraat en meegedacht bij de totstandkoming van het Hoofdlijnenakkoord Ouderenzorg (HLO). Afgelopen dinsdag maakte demissionair staatssecretaris Vicky Maeijer het overeenkomen van het HLO bekend. Iedereen moet toegang houden tot ouderenzorg. Het uitgangspunt is dat ouderen nu en in de toekomst zo lang mogelijk zelfstandig kunnen leven, met toegang tot ondersteuning en zorg wanneer nodig. Dit akkoord is een goede basis voor verdere uitwerking.

Vertraging door val kabinet slecht nieuws voor de zorg
De zorg in Nederland staat de komende jaren voor grote uitdagingen. Zonder scherpe keuzes en gericht beleid loopt het tekort aan personeel in de zorg de komende periode enorm op. Om de zorg toegankelijk te houden hebben partijen in de zorg de afgelopen maanden om de tafel gezeten voor een Aanvullend Zorg en Welzijn Akkoord (AZWA) om stappen te zetten richting de toekomst.

Zorgverzekeraars Nederland wint Medewerker Beleving Award 2025
Bij de uitreiking van de Medewerker Beleving Awards 2025 is Zorgverzekeraars Nederland (ZN) de winnaar geworden in de categorie overheid en non-profit.