Eerste rode dradenanalyse kwaliteitsbeelden Generiek Kompas
De eerste rode dradenanalyse van kwaliteitsbeelden in de VVT-sector, uitgevoerd door Berenschot, geeft een waardevolle eerste blik op hoe zorgorganisaties aan de slag zijn gegaan met het Generiek Kompas. Het onderzoek laat zien dat organisaties veel thema’s uit het Kompas omarmen en al flinke stappen zetten richting meer persoonsgerichte en toekomstbestendige zorg.

Rode dradenanalyse
Uit de analyse van ruim 600 kwaliteitsbeelden blijkt dat organisaties breed werken aan onderwerpen als het kennen van wensen en behoeften van cliënten, het versterken van netwerken, en het organiseren van werk met oog voor technologie, werkplezier en deskundigheid. Ook is er veel aandacht voor leren en ontwikkelen en groeit het gebruik van diverse methoden om inzicht in kwaliteit te krijgen.
De rode dradenanalyse laat zien dat de beweging in de sector volop op gang is. Bijna alle organisaties benadrukken het belang van open gesprekken met cliënten en hun naasten. Daarnaast wordt het netwerk van de mens met een zorgvraag en vrijwilligers steeds vaker structureel betrokken, en nemen technologische innovaties een vaste plaats in het zorgproces. Mantelzorgers, familie, vrienden, buren en vrijwilligers worden steeds meer gezien als gelijkwaardige partner in de zorg. Tegelijkertijd komen ook uitdagingen naar voren, zoals het duurzaam borgen van nieuwe werkwijzen en het omgaan met arbeidsmarktkrapte.
Eerste keer kwaliteitsbeelden
Organisaties hebben dit jaar voor het eerste gewerkt met het Generiek Kompas en voor het eerste een kwaliteitsbeeld gepubliceerd. Het doel van het huidige onderzoek was om aan de hand van de kwaliteitsbeelden te onderzoeken hoe organisaties in de VVT-sector in 2024 invulling hebben gegeven aan de gewenste beweging. De rode dradenanalyse is dan ook waardeoordeelvrij en nadrukkelijk een nulmeting.
De rode dradenanalyse geeft allereerst een weergave hoe er wordt gerapporteerd in de kwaliteitsbeelden over de onderwerpen die in het Generiek Kompas staan. Als bepaalde onderdelen van bouwstenen niet (uitvoerig) aan bod komen in de kwaliteitsbeelden, betekent dat niet per definitie dat organisaties er niet mee bezig zijn. Daarnaast zijn er onderwerpen opgenomen in de kwaliteitsbeelden die niet in het Kompas omschreven worden. Ook dit zijn belangrijke inzichten van hoe de sector werkt aan kwaliteit.
Vooruitblik
De analyse is nadrukkelijk een nulmeting: een startpunt om verder te bouwen. Op basis van de inzichten uit de analyse hebben de partijen een nieuw plan opgesteld. In het plan zijn afspraken opgenomen over hoe we organisaties verder kunnen ondersteunen bij de implementatie van het Kompas. De uitkomsten van de rode dradenanalyse bieden een basis voor zowel de inhoudelijke doorontwikkeling van de bouwstenen en de daarbij behorende handreikingen, als voor de doorontwikkeling van het kwaliteitsbeeld. Zo groeit stap voor stap een sectorbrede beweging waarin leren, samenwerken en kwaliteit van bestaan centraal staan.
De factsheet Rode dradenanalyse is een samenvatting van het rapport Rode dradenanalyse Generiek Kompas. Het volledige rapport is op te vragen via pers@actiz.nl.
Uitgelichte artikelen

Eerste rode dradenanalyse kwaliteitsbeelden Generiek Kompas
De eerste rode dradenanalyse van kwaliteitsbeelden in de VVT-sector, uitgevoerd door Berenschot, geeft een waardevolle eerste blik op hoe zorgorganisaties aan de slag zijn gegaan met het Generiek Kompas. Het onderzoek laat zien dat organisaties veel thema’s uit het Kompas omarmen en al flinke stappen zetten richting meer persoonsgerichte en toekomstbestendige zorg.

ZN 30 jaar lustrumviering oud-collega’s
ZN bestaat 30 jaar en dat vieren we samen! Op 26 november staat er een feestelijke lustrumviering op de agenda.

Zorgverzekeraars starten eigen informatiepunt in strijd tegen medicijntekorten
Opnieuw treffen zorgverzekeraars maatregelen om medicijntekorten zo veel mogelijk tegen te gaan. Ze starten zo spoedig mogelijk met het opzetten van een eigen landelijk informatiepunt voor actuele informatie over tekorten bij de door hen ingekochte geneesmiddelen. Zo krijgen zij dreigende tekorten eerder in beeld en kunnen zij daarop acteren. Daarnaast kan in de apotheek hierdoor sneller een vervangend product worden meegegeven. Zorgverzekeraars pleiten nog steeds voor één, centraal, onafhankelijk meldpunt, maar andere betrokken ketenpartijen willen daar vooralsnog niet aan.