Handreiking MGZ biedt startpunt voor regionale samenwerking
Als vervolg op het Convenant Medisch Generalistische Zorg (MGZ) is een Handreiking Samenwerking MGZ ontwikkeld voor de regio’s. De handreiking biedt houvast om regionaal met het convenant aan de slag te gaan: heldere processtappen, wat moet er gebeuren en wie is verantwoordelijk. Het biedt handvatten voor regionale initiatieven en een escalatieroute als het niet lukt om tot regionale afspraken te komen. De handreiking is een waardevolle aanvulling op het convenant, dat landelijke afspraken bevat om de toegang en bereikbaarheid van MGZ voor mensen met een Wlz-indicatie te verbeteren.

De afspraken in het convenant vormen de basis voor concrete samenwerkingen tussen zorgaanbieders en professionals in de regio. Bij eventuele problemen kunnen zij terecht bij de regionale overlegstructuur, die onder verantwoordelijkheid van het zorgkantoor en de zorgverzekeraar wordt georganiseerd. Regio’s hebben de vrijheid om oplossingen te ontwikkelen of bestaande werkwijzen aan te passen die het beste bij hun situatie passen.
Landelijke partijen blijven in verbinding over MGZ
ActiZ, InEen, LHV, NVAVG, Verenso, VGN en Zorgverzekeraars Nederland blijven ook in het komende jaar op landelijk niveau in gesprek om de voortgang te evalueren en verbeteringen te bespreken. Hierbij is ook aandacht voor randvoorwaarden in het stelsel, indien daar signalen voor zijn. Bekostiging en (digitale) gegevensuitwisseling zijn daar voorbeelden van. Indien nodig worden stelselpartijen hierop aangesproken. Daarnaast zetten landelijke partijen zich in om het regionaal overleg over MGZ te verbinden met bestaande programma’s en samenwerkingsstructuren.
Uitgelichte artikelen

Zorgverzekeraars Nederland tekent Hoofdlijnenakkoord Ouderen (HLO)
Op donderdag 10 juli hebben 16 partijen uit het zorgveld het Hoofdlijnenakkoord Ouderen (HLO) ondertekend. Het uitgangspunt in dit akkoord is dat ouderen nu en in de toekomst zo lang mogelijk zelfstandig kunnen leven, met toegang tot ondersteuning en zorg wanneer nodig. Dit akkoord is een goede basis voor verdere uitwerking.

Monitor MTVP: Meer werkplezier huisartsen en tevreden patiënten
Twee jaar na de start van Meer tijd voor de patiënt (MTVP) zijn huisartsenpraktijken positiever over hun werk en waarderen patiënten de zorg hoog. Ook de samenwerking in de zorg is verbeterd. Wel is er nog extra inzet nodig voor vermindering consulten en diagnostiek. Dat blijkt uit de nieuwste effectmeting MTVP van LHV, InEen en Zorgverzekeraars Nederland (ZN).

Zorgverzekeraars sluiten onderhandelaarsakkoord Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord (AZWA)
Op woensdag 2 juli hebben de IZA-partijen een onderhandelaarsakkoord over het Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord (AZWA) bereikt. In het AZWA staat hoe we de zorg in de toekomst goed, betaalbaar en toegankelijk houden voor wie dat nodig heeft.