Jaarverslag ZN: zorgakkoorden voeren de boventoon in 2022
De activiteiten van Zorgverzekeraars Nederland (ZN) in 2022 stonden voor een groot deel in het teken van de voorbereiding en eerste uitwerking van de bestuurlijke zorgakkoorden, zoals het Integraal Zorgakkoord. Dit blijkt uit het jaarverslag dat ZN vandaag publiceert.
Voor zorgverzekeraars staat voorop dat zij de toegang tot zorg voor hun verzekerden nu en in de toekomst kunnen blijven garanderen. De kernboodschap ‘Duurzame toegang tot zorg en een gezonder leven voor iedereen’, is daarbij leidend. In dat kader heeft ZN met de leden en in samenwerking met alle betrokken partijen intensief samengewerkt aan de zorgakkoorden. Op 16 september 2022 ondertekenden partijen het Integraal Zorgakkoord (IZA), waarmee zij hun commitment tonen om de grote uitdagingen waar de zorg voor staat, het hoofd te bieden. In 2022 is ook hard gewerkt aan een preventieakkoord (GALA), dat in 2022 zijn beslag kreeg. Ten slotte is vanuit ZN effectief bijgedragen aan het programma Wonen, ondersteuning en zorg voor ouderen (WOZO).
Acties voortkomend uit zorgakkoorden
Aansluitend zijn de eerste acties vanuit de zorgakkoorden opgepakt. Zo is de leidraad ‘Meer Tijd voor de Patiënt’ (huisartsenzorg) vastgesteld, is gestart met de voorbereidingen voor het IZA-fonds Wijkverpleging en is het beoordelingskader impactvolle zorgtransformaties vastgesteld. Daarmee is bijgedragen aan een succesvolle start van de zorgakkoorden.
Corona
Naast alle werkzaamheden rond de zorgakkoorden is er nog meer werk verricht. Bijvoorbeeld de ondersteuning van zorgaanbieders tijdens de coronapandemie. De aanpak van de coronacrisis heeft daarom begin 2022 toen corona nog volop speelde, maar ook gaande het jaar, veel aandacht gevraagd van het ZN-bureau en de leden. Ook is een gezamenlijke visie van zorgverzekeraars op de transformatie van de MSZ en de acute zorg verder vormgegeven en vastgelegd in een gezamenlijke visie voor de Medisch Specialistische Zorg en de Acute Zorg.
Medewerkers ZN
Alle medewerkers van ZN hebben zich enorm ingezet om een bijdrage te leveren aan duurzame toegang tot zorg en een gezonder leven voor iedereen. Omwille van de continuïteit is er in 2022 een tamelijk grote uitbreiding van medewerkers geweest. De waardering voor het werken bij ZN is bij medewerkers hoog. Deze waardering geldt ook voor de grote impact die met het werk gemaakt wordt.
Het aantal onderwerpen waar de brancheorganisatie zich mee bezighoudt is groot en zeer divers. Het jaarverslag biedt daarvan een overzicht. Dit is beschreven in lijn met de ‘Ambitie 2025’ van ZN.
Kijk hier voor het jaarverslag van Zorgverzekeraars Nederland.
Uitgelichte artikelen
VWS, CumuluZ en ZN maken afspraken voor samenhang data-initiatieven in de zorg
Om landelijke databeschikbaarheid in de zorg te realiseren, is een sterke verbinding nodig tussen regionale initiatieven vanuit het Integraal Zorgakkoord (IZA) en landelijke ontwikkelingen. Daarom hebben het ministerie van VWS, stichting CumuluZ en Zorgverzekeraars Nederland (ZN) afspraken gemaakt over de rolverdeling, governance en samenhang tussen het VWS-programma Landelijk Dekkend Netwerk (LDN) en de regionale data-initiatieven die door zorgverzekeraars met IZA-transformatiemiddelen worden ondersteund.
Alle transformatieplannen voor zorgcoördinatie goedgekeurd
De landelijke partijen die betrokken zijn bij zorgcoördinatie melden dat alle transformatieplannen in de tien Regionaal Overleg Acute Zorgketen (ROAZ)-regio’s op het gebied van zorgcoördinatie formeel zijn goedgekeurd. Dit is te danken aan de grote inzet en samenwerking in de regio’s, waar zorgverzekeraars samen met zorgprofessionals, bestuurders en beleidsmakers de afgelopen periode intensief hebben gewerkt aan concrete afspraken en oplossingen. Daarmee is een belangrijke mijlpaal bereikt in de gezamenlijke inzet om de acute zorg te versterken. En zo patiënten sneller passende zorg te bieden.
Overstapcijfer verzekerden definitief: 6,4 procent
Zo’n 1,15 miljoen verzekerden zijn in het afgelopen maanden overgestapt naar een andere zorgverzekeraar. Dat is 6,4 procent van de verzekerden, een lager aantal dan vorig jaar. Dit blijkt uit het definitieve overstapcijfer van Vektis, die dit vandaag bekend maakte.