Reactie zorgkantoren op uitspraak kort geding inkoop gehandicaptenzorg
Vandaag deed de rechter uitspraak in het kort geding dat de VGN en aanbieders van gehandicaptenzorg aanspanden tegen zorgkantoren*. Het kort geding ging over elementen uit het inkoopbeleid voor langdurige zorg. De rechter bepaalde dat zorgkantoren hun inkoopbeleid niet hoeven aan te passen. De zorgkantoren herkennen zich in de uitspraak van de rechter.
De zorgkantoren begrijpen de zorgen van de aanbieders. Zij zien dat er een moeilijke opgave ligt. De vraag naar zorg neemt toe, net als de personeelstekorten. In de gehandicaptenzorg neemt bovendien de complexiteit van de zorgvraag toe. Er is een landelijke transformatie nodig om de langdurige zorg toegankelijk, betaalbaar en van goede kwaliteit te houden. Dat maakt de samenwerking tussen zorgaanbieders en zorgkantoren belangrijker dan ooit.
Met zorgaanbieders in de regio zijn de zorgkantoren dan ook continu in gesprek om de transformatie samen tot stand te brengen.
Zorgkantoren organiseren langdurige zorg
Zorgkantoren voeren in opdracht van het ministerie van VWS de Wet langdurige zorg uit. Ze zijn verantwoordelijk voor het organiseren van de langdurige zorg voor cliënten in hun werkgebied bij zorgaanbieders voor verpleeghuiszorg, gehandicaptenzorg en langdurige ggz en doen dat met een door VWS vastgesteld budget dat regionaal wordt verdeeld. Binnen de financiële kaders die VWS opstelt, realiseren zorgkantoren hun regionale doelstellingen.
* CZ, Menzis, Salland, VGZ, Zilveren Kruis, Zorg en Zekerheid
**Zorgkantoor Menzis moet van de rechter in hun inkoopbeleid twee aanpassingen aanbrengen. Dit wordt door zorgkantoor Menzis opgepakt.
Uitgelichte artikelen
Zorgcriminelen verleggen werkterrein naar Wet langdurige zorg
Zorgcriminelen verleggen hun werkterrein steeds vaker naar de Wet langdurige zorg (Wlz). Juist nu zorgkantoren hun contracten met zorgaanbieders voor de komende jaren actualiseren, wordt de toegang tot publieke zorgmiddelen opnieuw bepaald. Vandaag overhandigde burgemeester van Arnhem en voorzitter van het Regionaal Informatie- en Expertisecentrum Oost Nederland (RIEC-ON) Ahmed Marcouch een handreiking aan Petra Wormser, algemeen directeur van Zorgverzekeraars Nederland en aan René Groot Koerkamp, directeur Menzis Zorgkantoor.
Gezamenlijke oproep aan Kamer: zorg voor structurele financiering van zorgzame gemeenschappen
In aanloop naar het commissiedebat Ouderenzorg en huisvesting op 4 juni roepen Zorgverzekeraars Nederland (ZN), ActiZ, Aedes, Alzheimer Nederland, ANBO-PCOB namens de Seniorencoalitie, Sociaal Werk Nederland, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Coalitie van zorg naar gewoon leven de Tweede Kamer op om structurele financiering voor zorgzame gemeenschappen voor ouderen mogelijk te maken.
Nieuw gezamenlijk inkoopbeleid stuurt op aantoonbaar duurzame zorg
Met vernieuwd zorginkoopbeleid 2027 zetten zorgverzekeraars en zorgkantoren gezamenlijk een stap naar het inkopen van duurzamere zorg voor hun verzekerden. Ze investeren gericht in verduurzaming van intramurale zorginstellingen met meer dan 250 FTE en creëren één duidelijke koers voor de komende jaren. Voor zorgaanbieders in de Wlz wordt op 4 juni om 15:00 uur het webinar ‘Verduurzamen van de zorg’ georganiseerd waarin de nieuwe aanpak wordt uitgelegd en waar zij hun vragen kunnen stellen.