‘Sleutelen aan het zorgstelsel is een schaamlap voor echte vraagstukken’
Voorzitter Dirk Jan van den Berg in gesprek met het Financieele Dagblad, Maarten van Poll. Hij wil verder met de zorgplannen. Discussies over het zorgstelsel leiden af van meer wezenlijke vraagstukken. Afschaffen van het eigen risico is een slecht idee, net als de terugkeer van het ziekenfonds.
In het interview vertelde hij onder meer dat de zorg niet gebaat is bij een ingrijpende koerswijziging door een nieuw kabinet. De sector moet de tijd krijgen om het in september 2022 ondertekende zorgakkoord verder uit te voeren. Het akkoord is ondertekend door zorgkoepels, werkgeversorganisaties, verzekeraars en het ministerie van VWS. Samenwerking, digitalisering, goed werkgeverschap, preventie en een kritische blik op welke zorg echt nodig en wenselijk is, moeten helpen om vergrijzing, personeelstekorten en financiële druk het hoofd te bieden.
Uitgelichte artikelen
Zorgverzekeraars: premieopslag bij betalingsachterstand voor laagste inkomens naar 0%
Voor mensen met een laag inkomen die langdurig hun zorgpremie niet kunnen betalen, moet de extra opslag op de premie verdwijnen. Zorgverzekeraars doen het voorstel om deze opslag terug te brengen van 10% naar 0%, zodat kwetsbare verzekerden niet verder worden belast. Daarnaast versterken Zorgverzekeraars de aanpak voor mensen met betalingsproblemen.
Afschaffing ondertekening eerste zorgplan vermindert administratieve last
Om de administratieve lasten voor zorgaanbieders te verminderen, hebben ActiZ, Zorgthuisnl, V&VN en ZN afgesproken dat geen handtekening van de cliënt meer nodig is onder het eerste zorgplan. De afspraak geldt vanaf 1 januari 2027. Het zorgplan moet wel met de cliënt worden besproken en duidelijk worden vastgelegd in de rapportage of het zorgdossier. Ook geldt deze afspraak alleen voor gecontracteerde zorgaanbieders.
Nieuwe digitale dienst ZN-formulieren in praktijktestfase: doe ook mee!
In opdracht van Zorgverzekeraars Nederland (ZN) en de Koninklijke NederlandEse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie (KNMP) ontwikkelt VECOZO een nieuwe digitale dienst voor ZN-formulieren (artsenverklaringen bij Bijlage 2 geneesmiddelen) via het VECOZO-platform. Om te onderzoeken hoe dit in de praktijk werkt, kunnen zorgaanbieders zich nu aanmelden om deel te nemen aan ketentesten. Verwachting is dat in het najaar met de nieuwe dienst gewerkt kan gaan worden.