Subsidie voor aanvullend onderzoek naar digitale zelfzorg
Wat maakt hybride en digitale zorg succesvol? En welke knelpunten staan implementatie en bredere opschaling in de weg? Met de subsidie Praktijkonderzoek naar opschaling van digitale zorg van ZonMw kan dit worden onderzocht. ZN ondersteunt sinds dit jaar het project Digitale Gezondheidsapps (DiGA) en moedigt onderzoeksorganisaties aan om subsidie aan te vragen voor aanvullend onderzoek naar digitale zelfzorg met gezondheidsapps. Aanmelden voor de subsidie kan vanaf nu tot begin oktober.
De kennis die in het praktijkonderzoek wordt opgedaan, draagt bij aan de opschaling van hybride en digitale zorg. Doel is om inzicht te krijgen in de succesfactoren en knelpunten van de zorg- en ondersteuningsprocessen die op de transformatie-agenda staan van Digizo.nu. Dit is het programma dat zich richt op het breed opschalen van bewezen digitale en hybride (zorg)processen die waarde toevoegen voor zowel zorgverleners, patiënten, cliënten als burgers. ZN neemt deel in dit programma. Digitale zelfzorg is één van de zorgprocessen van Digizo.nu.
In het project Digitale Gezondheidsapps (DiGA) ondersteunt ZN in 2025 drie apps voor zelfzorg. In dit project werkt ZN samen met huisartsenkoepels LHV en NHG, branchevereniging InEen, Patiëntenfederatie Nederland en leveranciers aan een structurele oplossing zodat wetenschappelijk bewezen gezondheidsapps blijvend kunnen worden ingezet.
Het project DiGA wil het gebruik van digitale gezondheidsapps bevorderen. De subsidie Praktijkonderzoek kan helpen om te onderzoeken hoe digitale zelfzorgapps een succes kunnen worden. Maar ook welke meerwaarde digitale (zelf)zorgapps hebben op kwaliteit, toegankelijkheid, betaalbaarheid en duurzaamheid van de zorg.
Onderzoeks- en kennisorganisaties kunnen zich tot begin oktober aanmelden. Meer over het praktijkonderzoek en het aanmelden hiervoor is te lezen op Digizo.nu of op de website van ZonMw.
Uitgelichte artikelen
Geen CSRD data-uitvraag aan zorgaanbieders in 2027
Zorgverzekeraars a.s.r., CZ, Menzis, VGZ en Zilveren Kruis hebben hun duurzaamheidsverslagen over het jaar 2025 gepresenteerd volgens de richtlijnen van de Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD). Om de administratieve lasten voor zorgaanbieders niet onnodig te laten toenemen, vragen zorgverzekeraars en zorgkantoren in 2027 geen gegevens bij individuele zorgaanbieders ten aanzien van de duurzaamheidsrapportages over 2026 en 2027. In plaats daarvan maken zij zoveel mogelijk gebruik van bestaande en openbare gegevens.
Regiomonitor verpleegzorg 2026 gepubliceerd
De zorgkantoren hebben in de Regiomonitor verpleegzorg 2026 net als vorig jaar voor alle zorgkantoorregio’s in kaart gebracht welke capaciteit er voor verpleegzorg is en hoe deze zich de afgelopen jaren heeft ontwikkeld. Zorgkantoren gebruiken de regiomonitors om regionaal met zorgaanbieders, gemeenten en woningbouwcorporaties het gesprek aan te gaan over de noodzakelijke capaciteitsontwikkeling. Om in de toekomst in passende zorg voor mensen met een Wlz-indicatie te blijven voorzien.
Nieuwe landelijke aanpak helpt verzekerden sneller naar de juiste zorg
Verzekerden die lang moeten wachten op medisch specialistische zorg of geestelijke gezondheidszorg kunnen vanaf 20 april kiezen voor proactieve zorgbemiddeling. Deze proactieve zorgbemiddeling helpt hen sneller een plek te vinden bij een zorgverlener met een kortere wachttijd. Hiermee zetten zorgaanbieders, huisartsen, verwijsdiensten en zorgverzekeraars gezamenlijk een belangrijke stap om verzekerden sneller naar de benodigde zorg te krijgen en de druk op de zorg te verlichten.