Veel belangstelling voor IZA-fonds Wijkverpleging
Ruim vijfhonderd zorgaanbieders in de wijkverpleging hebben een aanvraag ingediend voor financiële steun uit het IZA-fonds Wijkverpleging, dat brancheorganisaties ActiZ en Zorgthuisnl en Zorgverzekeraars Nederland (ZN) in maart hebben opgericht om de wijkverpleging een ‘’boost’’ te geven. Met de ingediende aanvragen is een totaalbedrag van ruim 50 miljoen euro gemoeid. In het fonds zit in totaal 75 miljoen euro.
Het fonds vloeit voort uit het Integraal Zorgakkoord (IZA) en is bedoeld om de toegankelijkheid van de wijkverpleging te verbeteren. De drie brancheorganisaties hebben samen de voorwaarden bepaald. Zorgaanbieders konden vanaf 20 maart aanvragen indienen op de speciale website www.izafondswijkverpleging.nl. Dat kon tot 1 juni.
De extra financiering gaat naar grote en kleine zorgaanbieders, met of zonder contract met zorgverzekeraar(s), met eenvoudige projecten en innovatieve programma’s. Met het geld, dat door premiebetalers via de zorgverzekeraars wordt opgebracht, kunnen zorgaanbieders eenmalig de projecten financieren. Het geld uit het IZA-fonds Wijkverpleging is niet bedoeld voor financiering van reguliere zorgverlening. Daarvoor bestaat de reguliere bekostiging vanuit de Zorgverzekeringswet (Zvw).
Toekenning aanvragen binnen twee maanden
ActiZ, Zorgthuisnl en ZN zijn tevreden over de respons op het fonds. Ze zijn ook blij dat de aanvragen divers zijn, zodat de projecten de hele sector een brede impuls geven. Grote onderdelen van aanvragen betreffen: passende zorg, werkplezier, regeldruk verminderen en het trainen van professionals op vaardigheden die passen bij de IZA-doelstellingen, zoals het bevorderen van de zelfredzaamheid van ouderen en de inzet op positieve gezondheid.
De komende anderhalve maand staan de beoordelingen van de aanvragen gepland. Zorgaanbieders krijgen vanaf half juli te horen of hun aanvraag wordt toegekend. Daarna is ook precies bekend wat het totale aangevraagde bedrag is en bepalen de drie brancheorganisaties wat met het restant van het fonds gebeurt. Mogelijk stellen zij het fonds voor een tweede keer open voor nieuwe aanvragen.
Uitgelichte artikelen
Gezamenlijke visie op toekomstbestendige langdurige zorg
De zorgkantoren hebben vandaag hun gezamenlijke visie op de langdurige zorg voor de periode 2027–2029 gepubliceerd. In deze visie staat centraal hoe we samen met zorgaanbieders kunnen blijven zorgen voor passende, toegankelijke en betaalbare zorg voor mensen die daarop zijn aangewezen. De boodschap is duidelijk: de opgaven zijn groot en vragen om gezamenlijke keuzes en een andere manier van organiseren.
Inkoopbeleid Onafhankelijke Cliëntondersteuning (OCO) 2027-2028 gepubliceerd
Mensen met een indicatie voor de Wet langdurige zorg (Wlz) kunnen een beroep doen op onafhankelijke cliëntondersteuning. Voor de inkoop van onafhankelijke cliëntondersteuning (OCO) hebben de zorgkantoren landelijk inkoopbeleid voor 2027 en 2028 opgesteld en vandaag gepubliceerd.
Zorgcriminelen verleggen werkterrein naar Wet langdurige zorg
Zorgcriminelen verleggen hun werkterrein steeds vaker naar de Wet langdurige zorg (Wlz). Juist nu zorgkantoren hun contracten met zorgaanbieders voor de komende jaren actualiseren, wordt de toegang tot publieke zorgmiddelen opnieuw bepaald. Vandaag overhandigde burgemeester van Arnhem en voorzitter van het Regionaal Informatie- en Expertisecentrum Oost Nederland (RIEC-ON) Ahmed Marcouch een handreiking aan Petra Wormser, algemeen directeur van Zorgverzekeraars Nederland en aan René Groot Koerkamp, directeur Menzis Zorgkantoor.