Digitalisering

Verder bouwen aan de structurele inzet digitale gezondheidsapps

Digitale gezondheidsapps (DiGA’s) helpen patiënten met specifieke klachten op een laagdrempelige manier. Ze kunnen inzet van zorg voorkomen. Daarom ondersteunt Zorgverzekeraars Nederland (ZN) ook in 2026 en 2027 een aantal apps voor (zelf)zorg. De huidige drie apps worden in 2026 uitgebreid naar vijf apps om nog meer te leren. Met de samenwerkingspartners wordt intussen hard gewerkt aan een toekomstige structurele oplossing voor de inzet van bewezen effectieve en veilige gezondheidsapps.

Man staat op de weegschaal en houdt smartphone vast

De resultaten van het eerste jaar van het project DiGAnl zijn goed. In 2025 hebben 25.000 nieuwe gebruikers een van de drie apps- URinControl, Vertigo Training en Untire, gedownload. Het gebruik van deze apps is daarmee met gemiddeld 50 % toegenomen. Ook in de komende jaren blijft het stimuleren van het gebruik van digitale gezondheidsapps een belangrijk doel. Daarbij wordt ook de structurele inzet van deze apps in de toekomst verkend.
Op korte termijn wordt onderzocht wat het gebruik van de apps in de praktijk is. Er wordt bijvoorbeeld gekeken hoe patiënten deze apps vinden, zelf of door een verwijzing van een huisarts. Daarbij is ook aandacht voor hoe een verwijzing door een huisarts naar een digitale gezondheidsapp zo makkelijk mogelijk wordt. Het doel is om medicatie te voorkomen. Het effect van de apps op de inzet van medicatie en de inzet van andere, duurdere zorg wordt over langere termijn gemonitord.

Huisarts

Een ander doel van het project is het betrekken van huisartsen. Zij spelen een belangrijke rol in het verwijzen van patiënten met specifieke klachten naar de apps die hen kunnen ondersteunen. Door gezondheidsapps op te nemen in de verwijssystemen van huisartsen – ZorgDomein en VECOZO Dienst Verwijzen – kunnen zij snel en makkelijk kiezen voor de inzet van zo’n app. Ook krijgen de digitale gezondheidsapps een plek op Thuisarts zodat patiënten die zich oriënteren op een klacht weten wat ze zelf kunnen doen. Naast patiënten maken ook veel huisartsen gebruik van Thuisarts. Naar verwachting is zowel de opname in de verwijssystemen als de plek op Thuisarts.nl rond de zomer van 2026 gerealiseerd.

Passende zorg en zelfregie

De goede resultaten én de potentie dat gezondheidsapps patiënten helpen om zelf, digitaal ondersteund, met hun klacht aan de slag te gaan, heeft ervoor gezorgd dat het project DiGAnl in 2026 en 2027 wordt voortgezet. In 2026 wordt van drie naar vijf apps uitgebreid.
Dit project sluit aan bij de afspraken uit het Integraal Zorgakkoord (IZA) en het Aanvullend Zorg en Welzijnsakkoord (AZWA). De apps kunnen een bijdrage leveren aan passende zorg en zelfregie voor de patiënt.

Project DiGAnl is een samenwerking van Zorgverzekeraars Nederland, LHV, NHG, InEen, Patiëntenfederatie Nederland, met steun van Thuisarts, Zorgdomein, VECOZO, Digizo.nu en KWF. De komende tijd onderzoeken deze partijen welke twee andere apps kunnen worden toegevoegd aan het project DiGAnl.

Tijdens de ICT & Health World Conference vindt een deelsessie plaats over digitale gezondheidsapps. Er wordt teruggekeken op de bevindingen uit het eerste jaar van het project en vooruitgekeken naar nieuwe ontwikkelingen die er zijn. De sessie vindt plaats op dinsdag 27 januari van 14.25 tot 15.05 uur.

Uitgelichte artikelen

Bekijk alle berichten
Man staat op de weegschaal en houdt smartphone vast
Digitalisering

Verder bouwen aan de structurele inzet digitale gezondheidsapps

Digitale gezondheidsapps (DiGA’s) helpen patiënten met specifieke klachten op een laagdrempelige manier. Ze kunnen inzet van zorg voorkomen. Daarom ondersteunt Zorgverzekeraars Nederland (ZN) ook in 2026 en 2027 een aantal apps voor (zelf)zorg. De huidige drie apps worden in 2026 uitgebreid naar vijf apps om nog meer te leren. Met de samenwerkingspartners wordt intussen hard gewerkt aan een toekomstige structurele oplossing voor de inzet van bewezen effectieve en veilige gezondheidsapps.

Mensen aan de telefoon

Minder overstappers zorgverzekeraars dan jaar daarvoor

Van alle verzekerden is 6,2 procent in het overstapseizoen van zorgverzekeraar gewisseld. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van Vektis. Dit aantal is minder dan het jaar daarvoor.

Medewerker en klant bij de balie in de apotheek

Reactie ZN n.a.v. item Eva Jinek over toepassing medicijn lidocaïne voor post-covid behandeling

Zorgverzekeraars Nederland begrijpt dat dit nieuws over een mogelijk werkende behandeling hoopgevend nieuws is voor patiënten. Tegelijkertijd betreurt ZN het dat er bij deze kwetsbare groep patiënten onrust is ontstaan.

Bekijk alle berichten