Verzekeraars in hoger beroep over inkoopprocedure CDK4/6 remmers grotendeels in gelijk gesteld

Op 24 juni 2025 heeft het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden uitspraak gedaan in de zaak over de inkoopprocedure bij CDK 4/6 remmers (het betreft palbociclib, ribociclib en abemaciclib). CDK 4/6 remmers zijn zeer dure medicijnen voor de behandeling van uitgezaaide borstkanker. Zorgverzekeraars zijn door het hof, op één punt na, volledig in het gelijk gesteld.

Medewerkster in een apotheek bereidt bestelling

Het hoger beroep was aangespannen tegen de uitspraak in het kort geding bij de voorzieningenrechter.

Het hof heeft geoordeeld dat Novartis onvoldoende aannemelijk heeft gemaakt dat het huidige wetenschappelijke bewijs aantoont dat de CDK4/6 remmers niet therapeutisch gelijkwaardig zijn op basis van de OS (overall survival), dat wil zeggen een langere overleving, en dus onderling niet uitwisselbaar zijn. Dit betekent dat de inkoopprocedure op deze grond niet onrechtmatig is.

Het hof heeft in haar vonnis tevens geoordeeld dat de zorgplicht van zorgverzekeraars als gevolg van de uitkomsten van de inkoopprocedure niet in het geding is geweest. De inhoud en omvang van het verzekerde pakket bleef onaangetast, omdat alle drie de CDK4/6 remmers onderdeel blijven van het verzekerde pakket.

Voor wat betreft de prijsvergelijking heeft het hof geoordeeld dat zorgverzekeraars onvoldoende rekening hebben gehouden met verschillen in verpakkingen en sterktes. Zorgverzekeraars zullen dit verbeteren en de uitspraak van het hof in de toekomstige inkoopprocedure meenemen.

Er is bij een klein aantal patiënten door de inkoopprocedure helaas onrust ontstaan over de beschikbaarheid en toegankelijkheid van de CDK4/6 remmers. Zorgverzekeraars benadrukken opnieuw dat alle drie de geneesmiddelen beschikbaar blijven en vergoed worden.

 

Uitgelichte artikelen

Bekijk alle berichten
Langdurige zorg

Zorgverzekeraars Nederland tekent Hoofdlijnenakkoord Ouderen (HLO)

Op donderdag 10 juli hebben 16 partijen uit het zorgveld het Hoofdlijnenakkoord Ouderen (HLO) ondertekend. Het uitgangspunt in dit akkoord is dat ouderen nu en in de toekomst zo lang mogelijk zelfstandig kunnen leven, met toegang tot ondersteuning en zorg wanneer nodig. Dit akkoord is een goede basis voor verdere uitwerking.

Arts meet bloeddruk bij een patient
Eerstelijns­zorg

Monitor MTVP: Meer werkplezier huisartsen en tevreden patiënten

Twee jaar na de start van Meer tijd voor de patiënt (MTVP) zijn huisartsenpraktijken positiever over hun werk en waarderen patiënten de zorg hoog. Ook de samenwerking in de zorg is verbeterd. Wel is er nog extra inzet nodig voor vermindering consulten en diagnostiek. Dat blijkt uit de nieuwste effectmeting MTVP van LHV, InEen en Zorgverzekeraars Nederland (ZN).

Zorgverzekeraars sluiten onderhandelaarsakkoord Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord (AZWA)

Op woensdag 2 juli hebben de IZA-partijen een onderhandelaarsakkoord over het Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord (AZWA) bereikt. In het AZWA staat hoe we de zorg in de toekomst goed, betaalbaar en toegankelijk houden voor wie dat nodig heeft.

Bekijk alle berichten