Zorgpartijen vragen politieke steun uitvoeringsakkoord Gegevensuitwisseling
Deze week stemt de Tweede Kamer over een motie die zorgt dat het geld voor het uitvoeringsakkoord gegevensuitwisseling snel beschikbaar komt. Zorgpartijen en het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) kunnen dankzij het geld aan de slag met het realiseren van een landelijk dekkend netwerk, het verbeteren van gegevensuitwisseling in de zorg én het verminderen van administratieve lasten. Zorgpartijen hopen dan ook op brede steun van de Tweede Kamer voor deze motie.
Digitalisering in de zorg is cruciaal om de zorg toegankelijk, van hoge kwaliteit en betaalbaar te houden. Dit is essentieel om de stijgende zorgvraag het hoofd te bieden. Bovendien levert digitalisering grote voordelen op voor patiënten en zorgmedewerkers. Bijvoorbeeld omdat patiënten eenvoudiger thuis zorg kunnen ontvangen of omdat medewerkers eenvoudiger het digitale dossier kunnen bijwerken. Zo zijn ze minder tijd kwijt aan administratieve rompslomp met overtypen van dossiers en opzoeken van informatie. Ook verkleint dit de kans op fouten in de informatieoverdracht en wordt hiermee de kwaliteit van zorg verbeterd.
Uitvoeringsakkoord
Met dat doel voor ogen hebben de brancheorganisaties in het IZA op 22 januari samen met het ministerie van VWS bindende afspraken gemaakt die zorgen dat zorgbreed en in afstemming met het sociaal domein gegevens veiliger en sneller uitgewisseld kunnen worden. De zorgpartijen willen het komende jaar grote slagen maken om met het uitvoeringsakkoord gegevensuitwisseling de basis op orde te brengen. Dit gaat specifiek om het realiseren van een landelijk dekkend netwerk (LDN), generieke functies en eenheid van taal.
VWS-begroting 2024
Actiz, de Nederlandse GGZ, InEen, Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV), Nederlandse Federatie van Universitair Medische Centra (NFU), Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ), Verpleegkundigen & Verzorgenden Nederland (V&VN), Zelfstandige Klinieken Nederland (ZKN), ZorgthuisNL en Zorgverzekeraars Nederland (ZN) vragen de Tweede Kamer om deze aanpak op basis van de uitvoeringsplannen te steunen en de gereserveerde middelen (1 miljard euro) hiervoor vrij te maken.
Uitgelichte artikelen
Zorgkantoren geven uitvoering aan de uitspraak kort geding V&V
Op 21 oktober deed de rechter uitspraak in het kort geding dat 70 ouderenzorgorganisaties hadden aangespannen tegen het inkoopbeleid 2027 - 2029 van de zorgkantoren.
Nieuwe impuls voor beweging naar meer transparantie over kwaliteit van zorg
Zorgverzekeraars Nederland (ZN) en KWF Kankerbestrijding stellen gezamenlijk €2,5 miljoen euro beschikbaar aan Patiëntenfederatie Nederland. Met deze steun kan Patiëntenfederatie Nederland de komende drie jaar samen met partijen in de zorg de beweging naar meer transparantie over kwaliteit van zorg verder aanjagen. Zodat informatie over kwaliteit van zorg toegankelijk wordt voor patiënten, zij beter geïnformeerde keuzes kunnen maken en transparantie in de zorg de norm is.
Zorgverzekeraars Nederland bezoekt ’s Heeren Loo: een zo goed mogelijk leven voor mensen met een beperking
Op 16 oktober bracht Zorgverzekeraars Nederland een inspirerend werkbezoek aan zorgorganisatie ’s Heeren Loo in Ermelo. ‘s Heeren Loo biedt zorg en ondersteuning aan mensen met een verstandelijke en/of andere beperking, van jong tot oud, in bijna heel Nederland. Het bezoek bood een waardevol inkijkje in hoe ’s Heeren Loo omgaat met uitdagingen en ontwikkelingen in de gehandicaptenzorg – en hoe zij actief bijdragen aan vernieuwing.