Dure geneesmiddelen

Zorgverzekeraars in hoger beroep tegen uitspraak CDK4/6-remmers

Zorgverzekeraars gaan in hoger beroep tegen de uitspraak van de rechter in het kort geding tegen de inkoopprocedure van de zogeheten CDK4/6-remmers. Dit zijn medicijnen voor de behandeling van borstkanker. Zorgverzekeraars houden deze drie gelijkwaardige geneesmiddelen beschikbaar voor alle patiënten die deze nodig hebben, maar het vonnis dreigt vergaande gevolgen voor de zorginkoop van zorgverzekeraars te hebben

Verpleegkundige controleert infuus

Het vonnis staat volgens zorgverzekeraars haaks op fundamentele en onmisbare onderdelen van het Nederlands zorgstelsel. Daarin hebben ze een regisseursrol en zorgplicht. Zorgverzekeraars hebben daarnaast de wettelijke taak om doelmatige en betaalbare zorg in te kopen, waarbij zorgverzekeraars de beschikbaarheid van de zorg voor verzekerden waarborgen.

Het vonnis beperkt zorgverzekeraars in de wettelijke taak om doelmatige en betaalbare zorg in te kopen voor alle verzekerden. De premiebetaler dreigt hiervan de dupe te worden. Om deze reden hebben ze een spoedappèl ingediend bij de rechtbank, om het hoger beroep zo spoedig mogelijk te kunnen voeren.

Als gevolg van de uitspraak van de rechtbank dreigen de kosten van alleen al de CDK4/6-remmers per jaar naar schatting met meer dan 10 miljoen tot 15 miljoen te stijgen. In de medisch specialistische zorg gaat jaarlijks 29 miljard euro om, daarvan wordt nu al 11 procent besteed aan dure geneesmiddelen.

Uitgelichte artikelen

Bekijk alle berichten
Huisarts onderzoekt patient

Zorgverzekeraars: premieopslag bij betalingsachterstand voor laagste inkomens naar 0%

Voor mensen met een laag inkomen die langdurig hun zorgpremie niet kunnen betalen, moet de extra opslag op de premie verdwijnen. Zorgverzekeraars doen het voorstel om deze opslag terug te brengen van 10% naar 0%, zodat kwetsbare verzekerden niet verder worden belast. Daarnaast versterken Zorgverzekeraars de aanpak voor mensen met betalingsproblemen.

Arts achter de laptop
Regeldruk

Afschaffing ondertekening eerste zorgplan vermindert administratieve last

Om de administratieve lasten voor zorgaanbieders te verminderen, hebben ActiZ, Zorgthuisnl, V&VN en ZN afgesproken dat geen handtekening van de cliënt meer nodig is onder het eerste zorgplan. De afspraak geldt vanaf 1 januari 2027. Het zorgplan moet wel met de cliënt worden besproken en duidelijk worden vastgelegd in de rapportage of het zorgdossier. Ook geldt deze afspraak alleen voor gecontracteerde zorgaanbieders.

Medewerkster in een apotheek bereidt bestelling
Eerstelijns­zorg

Nieuwe digitale dienst ZN-formulieren in praktijktestfase: doe ook mee!

In opdracht van Zorgverzekeraars Nederland (ZN) en de Koninklijke NederlandEse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie (KNMP) ontwikkelt VECOZO een nieuwe digitale dienst voor ZN-formulieren (artsenverklaringen bij Bijlage 2 geneesmiddelen) via het VECOZO-platform. Om te onderzoeken hoe dit in de praktijk werkt, kunnen zorgaanbieders zich nu aanmelden om deel te nemen aan ketentesten. Verwachting is dat in het najaar met de nieuwe dienst gewerkt kan gaan worden.

Bekijk alle berichten