Grote zorgen bij zorgverzekeraars over beschikbaarheid antistollingsmedicijn
Zorgverzekeraars maken zich grote zorgen over de beschikbaarheid van het veel gebruikte antistollingsmiddel apixaban, bekend onder de naam Eliquis. Groothandel Mosadex heeft de levering van het medicijn aan apotheken gestaakt, waardoor er mogelijk op korte termijn tekorten kunnen ontstaan.
Aanleiding hiervoor is dat de Amerikaanse fabrikant Bristol Myers Squibb (BMS), die nog tot volgend jaar patent heeft op het middel, de marges voor groothandels heeft verlaagd. Dit komt in de praktijk neer op een prijsverhoging. De groothandel geeft aan die niet te kunnen betalen en heeft daarom het middel uit voorraad gehaald.
Onwenselijke ontwikkeling
Zorgverzekeraars vinden deze ontwikkeling zeer onwenselijk. Veel mensen zijn afhankelijk van het medicijn. ‘’Dit is absoluut niet in het belang van al die mensen die afhankelijk zijn van dit medicijn. Eliquis is een belangrijk middel waar patiënten op ingesteld moeten worden, overstappen naar een alternatief is niet eenvoudig en kan problemen veroorzaken’’, zegt algemeen directeur Petra Wormser van Zorgverzekeraars Nederland.
Daarom roept ZN de fabrikant en groothandel op om zo snel mogelijk met een oplossing te komen.
Uitgelichte artikelen
ZN besluit tot niet vergoeden van toepassing lidocaïne voor post-covid
ZN is zich bewust van de uitdagende situatie van post covid patiënten. Tegelijkertijd heeft ZN de verantwoordelijkheid om nieuwe toepassingen van medicatie binnen geldende wet- en regelgeving te toetsen.
VWS, CumuluZ en ZN maken afspraken voor samenhang data-initiatieven in de zorg
Om landelijke databeschikbaarheid in de zorg te realiseren, is een sterke verbinding nodig tussen regionale initiatieven vanuit het Integraal Zorgakkoord (IZA) en landelijke ontwikkelingen. Daarom hebben het ministerie van VWS, stichting CumuluZ en Zorgverzekeraars Nederland (ZN) afspraken gemaakt over de rolverdeling, governance en samenhang tussen het VWS-programma Landelijk Dekkend Netwerk (LDN) en de regionale data-initiatieven die door zorgverzekeraars met IZA-transformatiemiddelen worden ondersteund.
Alle transformatieplannen voor zorgcoördinatie goedgekeurd
De landelijke partijen die betrokken zijn bij zorgcoördinatie melden dat alle transformatieplannen in de tien Regionaal Overleg Acute Zorgketen (ROAZ)-regio’s op het gebied van zorgcoördinatie formeel zijn goedgekeurd. Dit is te danken aan de grote inzet en samenwerking in de regio’s, waar zorgverzekeraars samen met zorgprofessionals, bestuurders en beleidsmakers de afgelopen periode intensief hebben gewerkt aan concrete afspraken en oplossingen. Daarmee is een belangrijke mijlpaal bereikt in de gezamenlijke inzet om de acute zorg te versterken. En zo patiënten sneller passende zorg te bieden.