Implementatie aangepaste machtigingsbeleid voor plastisch chirurgie
Met de Nederlandse Vereniging voor Plastisch Chirurgie (NVPC) is afgesproken dat het aangepaste machtigingsbeleid per 15 september 2025 gefaseerd wordt geïmplementeerd.
Zorgverzekeraars hebben besloten het machtigingsbeleid voor een aantal plastisch chirurgische ingrepen verder aan te passen. Op 23 mei heeft Zorgverzekeraars Nederland (ZN) hierover gepubliceerd.
Aangepaste machtigingsbeleid
Het aangepaste machtigingsbeleid betekent dat geen machtigingsaanvragen meer nodig zijn voor de behandelingen: lipofilling, tepelhof-tatoeages, tepelhof-constructies, en capsulectomie (verwijderen van borstprothesen) na borstkanker. Dat geldt ook voor de dubbelzijdige borstverkleining, vasculaire dermatose in geval van een aangeboren afwijking en capsulectomie in geval van aantoonbare lichamelijke functiestoornis. Het aangepaste machtigingsbeleid geldt voor behandelingen die in Nederland plaatsvinden.
Implementatie per 15 september 2025
Met de Nederlandse Vereniging voor Plastisch Chirurgie (NVPC) is afgesproken dat het aangepaste machtigingsbeleid per 15 september 2025 gefaseerd wordt geïmplementeerd. Deze overgangsperiode is nodig om de implementatie zorgvuldig te laten verlopen. In de komende maanden worden de systemen, die gebruikt worden voor machtigingsaanvragen aangepast en worden plastisch chirurgen, de Federatie Medisch Specialisten (FMS), de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ), Nederlandse Federatie van Universiteitsklinieken (NFU) en zorgverzekeraars geïnformeerd over de aangepaste werkwijze.
Voor patiënten betekent dit dat tot 15 september 2025 het huidige machtigingsbeleid wordt gecontinueerd. De NVPC schat in dat de machtigingsaanvragen voor genoemde behandelingen in de zomerperiode minimaal zullen zijn.
Voor de medisch specialist betekent dit dat er vanaf 15 september nog wel een machtigingsaanvraag moet worden ingediend (zonder foto) in het machtigingenportaal (VECOZO), maar dat die automatisch wordt goedgekeurd. Dit proces geldt tot het moment dat de benodigde wijzigingen in alle systemen zijn doorgevoerd. Naar verwachting is dit in 2027. Foto’s blijven noodzakelijk voor het medisch dossier van de patiënt bij de zorgaanbieder, maar worden niet meer gedeeld met de zorgverzekeraar.
ZN en NVPC benadrukken dat de criteria waaraan voldaan moet worden niet zijn gewijzigd.
Monitoring van aangepaste machtigingsbeleid
Het is en blijft de taak van de medisch specialist om te toetsen of de behandeling voldoet aan de wettelijke voorwaarden die het Zorginstituut hieraan stelt. De NVPC en ZN gaan dit gezamenlijk bewaken door te monitoren of er niet een onverklaarbare groei van het aantal behandelingen plaatsvindt.
Uitgelichte artikelen
Reactie ZN op IBO rapportage mentale gezondheid en ggz
Zorgverzekeraars Nederland (ZN) heeft het Interdepartementaal Beleidsonderzoek (IBO) mentale gezondheid en ggz, het rapport ‘Uit balans’ bestudeerd. De oproep aan het Kabinet is rekening te houden met gemaakte bestuurlijke afspraken en de toekomstige inrichting van de ggz-sector mee te nemen in de opdracht van de Staatscommissie voor het gehele zorgstelsel.
Nieuwe handreiking helpt huisartsen aan passende praktijkruimte
Voor veel huisartsen en gezondheidscentra is het vinden van geschikte en betaalbare praktijkruimte een knelpunt. Om huisartsen te ondersteunen bij het vinden van geschikte huisvesting is een vernieuwde en uitgebreide versie van de ‘Handreiking huisvesting huisartsen en gezondheidscentra’ gemaakt. Hierin staan praktische opties en goede voorbeelden waarmee het huisvestingsprobleem in de huisartsenzorg efficiënt en effectief wordt aangepast.
Handreiking contractering regionale eerstelijns-samenwerkingsverbanden beschikbaar
Om de eerstelijnszorg in de regio te versterken, wordt geïnvesteerd in regionale eerstelijnssamenwerkingsverbanden (RESV’s) en hechte wijkverbanden. Vanaf 2027 kunnen zorgverzekeraars RESV's contracteren. Het ontwikkelen van een RESV vraagt om een helder plan, duidelijke kaders en goede inhoudelijke afspraken. De ‘Handreiking Contractering RESV’ geeft zorgaanbieders en financiers de juiste handvatten om een RESV-plan op te stellen en de benodigde stappen richting contractering te zetten.