Langdurige zorg

Onderzoek PwC geen aanleiding voor aanpassen afspraken ouderenhuisvesting

Staatssecretaris Pouw-Verweij (Langdurige en maatschappelijke zorg) presenteert in haar brief deze week aan de Kamer een plan voor de introductie van moderne verzorgingshuizen. Dit voorstel komt bovenop de reeds lopende ontwikkeling van diverse woonvormen voor ouderen en doorkruist afspraken, waaraan veldpartijen gezamenlijk werken.

Oude man doet met veel plezier een spelletje met jongeren

De veldpartijen ActiZ, Alzheimer Nederland, ANBO-PCOB/Seniorencoalitie, IVBN, VNG en Zorgverzekeraars Nederland, die ook deelnamen aan de klankbordgroep van het onderzoek, herkennen de geschetste behoefte. Maar partijen delen niet de noodzaak voor een aanvullend type geclusterde woonvorm, zoals de Staatsecretaris voorstelt.

Wij blijven achter de huidige afspraken staan over ouderenhuisvesting in het programma Wonen en zorg voor ouderen en willen focus op het realiseren van deze doelen. Meer tempo in de realisatie is nodig, maar dat vergt ook oplossingen voor de bredere problematiek in de woningbouw. Het concept van het moderne verzorgingshuis zoals door de Staatssecretaris omschreven, is financieel slechts beperkt toegankelijk voor ouderen,  praktisch moeilijk realiseerbaar gezien het aanhoudende arbeidstekort in de zorgsector en geeft risico op vertraging voor de bouw van ouderenhuisvesting.

De vele duizenden geclusterde woonvormen – al dan niet zorggeschikt – die reeds zijn gerealiseerd en verder worden ontwikkeld binnen zorgzame gemeenschappen, vormen in onze optiek het moderne verzorgingshuis van vandaag. Deze woonvormen bieden ouderen de mogelijkheid om zo lang mogelijk zelfstandig te blijven wonen, met passende ondersteuning en zorg ook voor degenen die nog niet voor het verpleeghuis in aanmerking komen. Voortzetting van de huidige aanpak voorkomt onnodige belasting van de zorg en houdt deze toegankelijk voor de meest kwetsbare ouderen.

Veldpartijen gaan dan ook graag samen met het ministerie van VWS verder aan de slag om de ontwikkeling van geclusterde woonvormen en zorgzame gemeenschappen voort te zetten en te versnellen. Ons gezamenlijke doel blijft: voldoende geschikte woningen voor ouderen, ingebed in zorgzame gemeenschappen, die bijdragen aan welzijn, zelfstandigheid en kwaliteit van leven.

 

Uitgelichte artikelen

Bekijk alle berichten
Mensen aan de telefoon

Minder overstappers zorgverzekeraars dan jaar daarvoor

Van alle verzekerden is 6,2 procent in het overstapseizoen van zorgverzekeraar gewisseld. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van Vektis. Dit aantal is minder dan het jaar daarvoor.

Medewerker en klant bij de balie in de apotheek

Reactie ZN n.a.v. item Eva Jinek over toepassing medicijn lidocaïne voor post-covid behandeling

Zorgverzekeraars Nederland begrijpt dat dit nieuws over een mogelijk werkende behandeling hoopgevend nieuws is voor patiënten. Tegelijkertijd betreurt ZN het dat er bij deze kwetsbare groep patiënten onrust is ontstaan.

Afbeelding van de voorkant van de (tijdelijke) Tweede Kamer der Staten Generaal

Zorgverzekeraars Nederland aan informateur: We moeten én kunnen nu scherpe keuzes maken

De Nederlandse gezondheidszorg is van onschatbare waarde voor onze samenleving. Mensen willen zeker zijn van toegang tot goede en betaalbare zorg. De vergrijzing zal echter de toegang tot de zorg voor verzekerden ernstig onder druk zetten. Dirk Jan van den Berg, voorzitter van Zorgverzekeraars Nederland, schrijft in de brief aan informateur Letschert dat ‘we nu scherpe keuzes moeten én kunnen maken’. Geef zorgverzekeraars eindelijk de mogelijkheid om winstmaximalisatie, ondoelmatige zorg en fraude in de zorg aan te pakken. Het terugdringen van niet-gecontracteerde zorg is daarbij een cruciale maatregel. Deze keuzes zijn noodzakelijk om de zorg toegankelijk én betaalbaar houden voor alle Nederlanders, nu en in de toekomst.

Bekijk alle berichten