Zorgverzekeraars blijven bezorgd over medicijntekorten ondanks daling in 2024
Zorgverzekeraars zijn bezorgd over medicijntekorten. Ook andere partijen blijven hierover zorgen houden, ook al blijken de tekorten in de laatste cijfers van de KNMP over 2024 wel te zijn gedaald. Medicijntekorten hebben een grote impact op patiënten en zorgaanbieders. Zorgverzekeraars nemen hun verantwoordelijkheid. Ze hebben al maatregelen genomen door hun inkoopbeleid (preferentiebeleid) aan te passen en werken aan extra maatregelen.
Vandaag, op de jaarlijkse Dag van Verantwoord Medicijngebruik, staan geneesmiddelentekorten centraal. Helaas hebben we daar al lange tijd mee te kampen. Medicijntekorten zijn lastig en complex. Ze zijn internationaal en hebben meerdere oorzaken. Zo zijn er productie- en leveringsproblemen in bijvoorbeeld India of China, die de aanlevering van medicijnen bemoeilijken.
Onderzoek naar oorzaken en oplossingen
Om beter inzicht te krijgen in wat zorgverzekeraars kunnen doen, hebben ze vorig jaar onderzoek laten doen naar oorzaken en oplossingen aan de hand van hun eigen gegevens. Dit onderzoek van Gupta Strategists, op basis van data van zorgverzekeraars en openbare gegevens van de Stichting Farmaceutische Kengetallen, laat onder andere zien dat ook de door zorgverzekeraars ingekochte, zogenoemde preferente middelen, tekorten laten zien.
Er blijkt daarnaast dat er géén oorzakelijk verband is tussen het preferentiebeleid van zorgverzekeraars en de tekorten. Maar omdat een groot deel van de medicijnen onder het preferentiebeleid valt, raken de tekorten deze geneesmiddelen wel.
Maatregelen getroffen
Zorgverzekeraars hebben eerder al verschillende maatregelen getroffen. Zo laten ze het preferentiebeleid los op het moment dat een tekort zich aandient. En kopen ze om beurten medicijnen in, zodat medicijnleveranciers meer gelegenheid krijgen om het preferente middel aan te bieden. Zorgverzekeraars hebben de aanbevelingen uit het onderzoek van Gupta Strategists ter harte genomen en treffen aanvullende maatregelen.
Samen op zoek naar oplossingen
Apothekersorganisatie KNMP maakt vandaag op haar website bekend dat het aantal absolute tekorten in 2024 is gedaald ten opzichte van een jaar eerder, van 2292 naar 1565. ‘’Elk tekort is er een te veel, daarom willen wij samen met de apothekers en de andere partijen komen tot meer oplossingen. Daar hebben we de KNMP bij nodig, ’’ zegt directeur Petra van Holst van ZN.
Uitgelichte artikelen
Wet kwaliteitsregistraties zorg aangenomen: belangrijke stap voor uitkomstgerichte en passende zorg
Zorgverzekeraars zijn blij dat de Wet kwaliteitsregistraties zorg door de Eerste Kamer is aangenomen. Deze wet vormt een stevige en langverwachte basis om kwaliteitsregistraties in de medisch-specialistische zorg beter te organiseren en te borgen. Voor zorgverzekeraars is dit een cruciale stap in de verdere ontwikkeling van uitkomstgerichte zorg en het realiseren van passende zorg voor elke patiënt.
Werkbezoek van ZN aan Altide: zorg op afstand, altijd dichtbij
ZN ging op werkbezoek bij Altide om te zien wat de mogelijkheden zijn van digitale zorg. Altide is een medisch servicecentrum dat 24 uur per dag, 7 dagen per week zorg op afstand levert aan ruim 200 zorgorganisaties in Nederland.
Herverdelingsscenario’s kankerzorg en vaatchirurgie gepubliceerd
Vandaag, maandag 3 november, zijn de zogenoemde herverdelingsscenario’s voor hoog-complexe zorg gepubliceerd op de website van Zorginstituut Nederland. Dit zijn de afspraken die op regionaal niveau zijn gemaakt over de herverdeling van hoog-complexe oncologische en vaatchirurgische zorg. In deze herverdelingsscenario's is te zien in welke ziekenhuizen bepaalde complexe oncologische en vaatchirurgische behandelingen worden geconcentreerd en welke ziekenhuizen deze zorg niet (meer) leveren. De herverdeling vindt plaats per 1 januari 2026, tenzij hier andere afspraken over zijn gemaakt; dan wordt dit uiterlijk 1 januari 2027 gerealiseerd.