Zorgverzekeraars Nederland staat achter Hoofdlijnenakkoord Ouderen (HLO)
De ouderenzorg in Nederland staat onder druk. Er komen meer ouderen en minder personeel. Vanuit het belang van hun verzekerden hebben zorgverzekeraars en zorgkantoren, verenigd in Zorgverzekeraars Nederland, intensief meegepraat en meegedacht bij de totstandkoming van het Hoofdlijnenakkoord Ouderenzorg (HLO). Afgelopen dinsdag maakte demissionair staatssecretaris Vicky Maeijer het overeenkomen van het HLO bekend. Iedereen moet toegang houden tot ouderenzorg. Het uitgangspunt is dat ouderen nu en in de toekomst zo lang mogelijk zelfstandig kunnen leven, met toegang tot ondersteuning en zorg wanneer nodig. Dit akkoord is een goede basis voor verdere uitwerking.

Dirk Jan van den Berg, voorzitter Zorgverzekeraars Nederland: “De afspraken die we in het HLO maken zijn cruciaal om ouderen, nu en in de toekomst, toegang te blijven geven tot de noodzakelijke ondersteuning en zorg en het verwachte arbeidsmarkttekort te verkleinen. De urgentie is groot. De toename van ouderen en het tekort aan zorgpersoneel wordt dagelijks gevoeld en vereist een verandering in de organisatie van de ouderenzorg en de betrokkenheid van ons allen.’’
Zo lang mogelijk zelfstandig leven
De ouderenzorg in Nederland is één van de beste ter wereld, maar kost ook veel personele en financiële capaciteit. Zorgverzekeraars willen ook dat ouderen nu en in de toekomst zo lang mogelijk zelfstandig kunnen leven, met toegang tot ondersteuning en zorg wanneer nodig. Pas als zorg in de thuissituatie niet meer verantwoord en passend is, komt zorg in een instelling in beeld. De basis van zorgverlening in de Wlz wordt ‘zorg op maat’, rekening houdend met de individuele situatie van de cliënt inclusief zijn of haar sociale omgeving. Verblijf is niet meer een vanzelfsprekend onderdeel van de aanspraak op zorg vanuit de Wlz.
Ondersteuning mantelzorgers
In het HLO is rekening gehouden met de maatschappelijke ontwikkeling zoals tekort aan arbeidskrachten, er relatief minder zorg beschikbaar komt en hoe mensen hier zelf rekening mee moeten en kunnen gaan houden. Hierdoor krijgen mantelzorgers in de huidige praktijk en in de nabije toekomst een steeds grotere rol. Hun behoefte aan ondersteuning groeit daarmee ook. Daarom zijn er afspraken gemaakt over inzet van arbeidsvervangende technologie, de afstemming met de sociale kring rondom de oudere, het verbeteren van de samenwerking tussen de formele en informele zorg en afspraken over gelijkgerichte mantelzorgondersteuning, zoals respijt- en logeerzorg en ‘werk en mantelzorg’.
Passende zorg
Passende langdurige zorg draagt allereerst bij aan de kwaliteit van het bestaan van ouderen, omdat ouderen en zorgverleners samen kunnen beslissen over wat het meest passend is bij de mogelijkheden en wensen van ouderen. Daarover zijn in het HLO verschillende afspraken gemaakt, zoals over onder andere verlaging van de administratieve lasten, verbetering gegevensuitwisseling en de inzet van technologie (digitale zorg en AI). Zij moeten bijdragen aan het zo passend en efficiënt mogelijk verlenen van zorg om met een krimpende arbeidsmarkt de groeiende groep ouderen van zorg te voorzien.
Uitgelichte artikelen

Zorgverzekeraars presenteren verkiezingsinzet: duidelijke keuzes nodig voor toekomstbestendige zorg
In aanloop naar de Tweede Kamerverkiezingen roepen zorgverzekeraars de politiek op om scherpe keuzes te maken die bijdragen aan een houdbaar en solidair zorgstelsel.

Subsidie voor aanvullend onderzoek naar digitale zelfzorg
Wat maakt hybride en digitale zorg succesvol? En welke knelpunten staan implementatie en bredere opschaling in de weg? Met de subsidie Praktijkonderzoek naar opschaling van digitale zorg van ZonMw kan dit worden onderzocht. ZN ondersteunt sinds dit jaar het project Digitale Gezondheidsapps (DiGA) en moedigt onderzoeksorganisaties aan om subsidie aan te vragen voor aanvullend onderzoek naar digitale zelfzorg met gezondheidsapps. Aanmelden voor de subsidie kan vanaf nu tot begin oktober.

Zorgverzekeraars Nederland tekent Hoofdlijnenakkoord Ouderenzorg (HLO)
Op donderdag 10 juli hebben 16 partijen uit het zorgveld het Hoofdlijnenakkoord Ouderenzorg (HLO) ondertekend. Het uitgangspunt in dit akkoord is dat ouderen nu en in de toekomst zo lang mogelijk zelfstandig kunnen leven, met toegang tot ondersteuning en zorg wanneer nodig. Dit akkoord is een goede basis voor verdere uitwerking.