Reactie zorgkantoren op uitspraak kort geding inkoop gehandicaptenzorg
Vandaag deed de rechter uitspraak in het kort geding dat de VGN en aanbieders van gehandicaptenzorg aanspanden tegen zorgkantoren*. Het kort geding ging over elementen uit het inkoopbeleid voor langdurige zorg. De rechter bepaalde dat zorgkantoren hun inkoopbeleid niet hoeven aan te passen. De zorgkantoren herkennen zich in de uitspraak van de rechter.
De zorgkantoren begrijpen de zorgen van de aanbieders. Zij zien dat er een moeilijke opgave ligt. De vraag naar zorg neemt toe, net als de personeelstekorten. In de gehandicaptenzorg neemt bovendien de complexiteit van de zorgvraag toe. Er is een landelijke transformatie nodig om de langdurige zorg toegankelijk, betaalbaar en van goede kwaliteit te houden. Dat maakt de samenwerking tussen zorgaanbieders en zorgkantoren belangrijker dan ooit.
Met zorgaanbieders in de regio zijn de zorgkantoren dan ook continu in gesprek om de transformatie samen tot stand te brengen.
Zorgkantoren organiseren langdurige zorg
Zorgkantoren voeren in opdracht van het ministerie van VWS de Wet langdurige zorg uit. Ze zijn verantwoordelijk voor het organiseren van de langdurige zorg voor cliënten in hun werkgebied bij zorgaanbieders voor verpleeghuiszorg, gehandicaptenzorg en langdurige ggz en doen dat met een door VWS vastgesteld budget dat regionaal wordt verdeeld. Binnen de financiële kaders die VWS opstelt, realiseren zorgkantoren hun regionale doelstellingen.
* CZ, Menzis, Salland, VGZ, Zilveren Kruis, Zorg en Zekerheid
**Zorgkantoor Menzis moet van de rechter in hun inkoopbeleid twee aanpassingen aanbrengen. Dit wordt door zorgkantoor Menzis opgepakt.
Uitgelichte artikelen
Werk maken van passende zorg
De zorgvraag in Nederland groeit, de capaciteit van de zorg staat onder druk en de middelen zijn beperkt. Dat vraagt om een andere aanpak en nieuwe manieren van werken. Passende zorg staat hierin centraal: de juiste zorg, op de juiste plek, op het juiste moment. Een breed scala van zorgpartijen werkt de komende tijd samen om de huidige bekostiging van medisch specialistische zorg aan te passen, zodat die ruimte geeft aan passende zorg.
Partijen in de farmacie maken geneesmiddelen beter beschikbaar
Zorgverzekeraars Nederland heeft vandaag samen met de andere betrokken partijen elf afspraken gepresenteerd voor een betere beschikbaarheid van geneesmiddelen. De elf afspraken zijn onderdeel van het Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord (AZWA) en worden nu geconcretiseerd met een werkagenda. De werkagenda omvat afspraken om toegang tot bestaande geneesmiddelen voor patiënten en goede zorg bij tekorten te verbeteren.
Klaar voor de volgende stap: een toekomstbestendige Helpdesk Digitale Zorg
De vraag naar ondersteuning bij digitale zorg groeit. Steeds meer mensen maken gebruik van patiëntportalen, beeldbellen, e-consulten en andere digitale toepassingen. Tegelijkertijd blijkt dat niet iedereen vanzelfsprekend mee kan in deze ontwikkeling. Juist daarom is goede ondersteuning essentieel. Per 1 juli is het nieuwe klantcontactplatform live met een moderne omgeving voor klantcontact, registratie en rapportage.