Voorlopig overstapcijfer 2025 bekend: 6,7% wisselt van zorgverzekeraar
Van alle verzekerden is eind vorig jaar 6,7 procent overgestapt naar een andere zorgverzekeraar. In totaal gaat het om 1,2 miljoen overstappers. Vektis komt met dit nog voorlopig overstapcijfer op basis van de cijfers die door de zorgverzekeraars zijn aangeleverd.
Het definitieve overstapcijfer is begin februari bekend. Dit komt doordat nog niet alle wijzigingen zijn verwerkt door de zorgverzekeraars. Verzekerden konden tot en met 31 december 2024 hun zorgverzekering opzeggen en hebben tot 1 februari 2025 de tijd om een nieuwe zorgverzekering af te sluiten. In 2024 kwam het definitieve percentage uit op 7,4% en was daarmee het op een na hoogste overstappercentage sinds 2006. Dit jaar sluit het percentage aan bij het beeld van de jaren voor 2023.
Wisseling van zorgverzekeraar
Het overstappercentage gaat alleen over het aantal verzekerden die gewisseld hebben van zorgverzekeraar. Verzekerden die gewisseld zijn tussen labels van één zorgverzekeraar of van een collectief naar een andere verzekering van dezelfde zorgverzekeraar, zijn hier niet meegerekend als overstapper.
Totaaloverzicht overstapseizoen 2024 in april
Eind april publiceert Vektis een uitgebreide analyse van de overstapcijfers in de jaarlijkse Zorgthermometer Verzekerden in beeld. Die maakt ook inzichtelijk voor welke zorgverzekering, aanvullende verzekeringen en de hoogte van het eigen risico de verzekerden hebben gekozen. Kijk hier voor de uitgave van vorig jaar.
Uitgelichte artikelen
Nieuwe versie van de Handreiking Inzicht in kwaliteit gepubliceerd
Op 21 oktober 2026 heeft Zorginstituut Nederland een nieuwe versie van de ‘Handreiking Inzicht in kwaliteit’ gepubliceerd op Zorginzicht.nl en opgenomen in het Register. Het Generiek Kompas ‘Samen werken aan kwaliteit van bestaan’ helpt organisaties om goede zorg en ondersteuning te bieden. Deze organisaties maken ieder jaar een kwaliteitsbeeld. Daarin laten zij zien hoe zij werken aan kwaliteit en welke resultaten zij bereiken. De handreiking legt uit hoe organisaties dit kwaliteitsbeeld maken, publiceren en aanleveren.
Zorgkantoren geven uitvoering aan de uitspraak kort geding V&V
Op 21 oktober deed de rechter uitspraak in het kort geding dat 70 ouderenzorgorganisaties hadden aangespannen tegen het inkoopbeleid 2027 - 2029 van de zorgkantoren.
Nieuwe impuls voor beweging naar meer transparantie over kwaliteit van zorg
Zorgverzekeraars Nederland (ZN) en KWF Kankerbestrijding stellen gezamenlijk €2,5 miljoen euro beschikbaar aan Patiëntenfederatie Nederland. Met deze steun kan Patiëntenfederatie Nederland de komende drie jaar samen met partijen in de zorg de beweging naar meer transparantie over kwaliteit van zorg verder aanjagen. Zodat informatie over kwaliteit van zorg toegankelijk wordt voor patiënten, zij beter geïnformeerde keuzes kunnen maken en transparantie in de zorg de norm is.