Eerstelijns­zorg

Werkafspraken Verantwoord Wisselen inhalatiemedicatie vastgesteld

Organisaties van patiënten, artsen, apothekers en zorgverzekeraars hebben werkafspraken gemaakt over het wisselen van inhalatiemedicatie.

Medewerker en klant bij de balie in de apotheek

Organisaties van patiënten, artsen, apothekers en zorgverzekeraars hebben werkafspraken gemaakt voor het wisselen van inhalatiemedicatie. Op basis van deze afspraken kan inhalatiemedicatie gewisseld worden. Deze wisseling dient dan goed begeleid te worden. De werkafspraken worden als addendum toegevoegd aan de Leidraad Verantwoord Wisselen (versie 1.1, november 2022).

Aanleiding voor het maken van aparte werkafspraken voor wisselen van inhalatiemedicatie was dat het wisselen van geneesmiddelen met een hulpmiddel – zoals inhalatiemedicatie – gezien wordt als cruciaal en complex in de zorgpraktijk en het mede daardoor ingewikkelder is om tot goede afspraken te komen. De werkafspraken gaan over situaties waarin bestaande patiënten om niet-medische redenen wisselen van inhalatoren met dezelfde werkzame stof en het als equivalent geregistreerde gewicht per dosis. Op basis van individueel persoonsgebonden factoren kan de voorschrijver altijd besluiten dat er sprake is van ‘medische noodzaak’ waarbij niet wordt gewisseld.

Betrokken partijen spannen zich in om het wisselen van inhalatiemedicatie bij goed ingestelde patiënten te beperken tot maximaal een keer per vier jaar. Daarnaast informeren partijen elkaar, zodra zij weten dat er een wisseling voor een bestaande patiëntengroep aankomt. Als er gewisseld wordt van inhalatiemedicatie dragen apotheker, arts, praktijkondersteuner en/of (long)verpleegkundige zorg voor goede begeleiding van de patiënt. Bovendien krijgt iedere patiënt minimaal jaarlijks, en indien nodig vaker, een herhaalinstructie en inhalatiecontrole aangeboden om goed gebruik van inhalatiemedicatie te bevorderen.

Voor de praktische uitwerking en uitvoering van deze afspraken wordt aangesloten bij de bestaande structuur van de Leidraad Verantwoord Wisselen in samenwerking met alle bij het addendum betrokken partijen1.

[1] Patiëntenfederatie Nederland, Longfonds, Nederlands Huisartsen Genootschap, Landelijke Huisartsen Vereniging, Federatie Medisch Specialisten, Nederlandse Vereniging van Artsen voor Longziekten en Tuberculose, Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie, Zorgverzekeraars Nederland.

Uitgelichte artikelen

Bekijk alle berichten
De betrokkenen namens ActiZ, Zorgverzekeraars Nederland (ZN), Verenso, V&VN en de Nederlandse Zorgautoriteit hebben samen een convenant ondertekend voor het experiment 'nieuwe bekostiging voor revalidatie- en herstelzorg'
Eerstelijns­zorg

Nieuwe bekostiging voor toekomstbestendige revalidatie- en herstelzorg

Vanaf 1 januari 2027 start een experiment met een nieuwe bekostiging voor revalidatie- en herstelzorg. De nieuwe bekostiging geeft zorgaanbieders meer ruimte om de zorg en behandeling aan te passen aan wat een patiënt nodig heeft. ActiZ, Zorgverzekeraars Nederland (ZN), Verenso, V&VN en de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) hebben hiervoor gezamenlijk een convenant ondertekend.

Vrouw werkt op laptop
Controle en fraudebeheersing

Zorgverzekeraars vragen om meer mogelijkheden om fraude aan de voorkant te voorkomen én aan te pakken

Op donderdag 24 september spreekt de Tweede Kamer over goed bestuur en toezicht in de zorg, waaronder de aanpak van zorgfraude. Om fraude effectiever aan te pakken, zijn extra mogelijkheden nodig om malafide partijen al aan de voorkant te weren, fraudesignalen eerder te herkennen en fraudeonderzoek beter te kunnen uitvoeren. In de aanloop naar het debat vraagt Zorgverzekeraars Nederland met een brief aandacht voor een aantal punten. Zodat zorggeld terechtkomt waar het voor bedoeld is: goede, passende en betaalbare zorg.

De Glazen Koets tijdens Prinsjesdag

Zorgverzekeraars Nederland: komende tien jaar hangt toegang tot goede betaalbare zorg af van snel uitvoeren zorgakkoorden

De oproep van de zorgverzekeraars aan de politiek is om beleid en de begroting voor de zorg niet voortdurend aan te passen.
ZN-voorzitter Dirk Jan van den Berg: “We zijn aan de slag met het uitvoeren van de zorgakkoorden die het ministerie van VWS en de zorgpartijen hebben ondertekend. Het is cruciaal dat de politiek vasthoudt aan deze agenda: Maak de wachtlijsten transparant, zet in op digitale zorg en pak zorgfraude keihard aan.”

Bekijk alle berichten