Zorgverzekeraars blijven noodzakelijke medicatie uit buitenland vergoeden

Zorgverzekeraars blijven de medicijnen vergoeden die vanwege een tijdelijk tekort uit het buitenland worden gehaald. Dit maken de zorgverzekeraars bekend nadat de minister van volksgezondheid een aanwijzing heeft gegeven aan de Inspectie voor de Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ). Deze aanwijzing voorkomt dat de IGJ handhavend optreedt tegen handelingen die nodig zijn om het in het buitenland geregistreerde vergelijkbare alternatieve geneesmiddelen naar Nederland te halen omdat hier een tekort is.

Molen met medicijnen in de apotheek

Als er een tijdelijk tekort aan een bepaald geneesmiddel is, kon de IGJ tot voor kort een zogeheten tekortenbesluit uitgeven, zodat een in het buitenland geregistreerd vergelijkbaar alternatief geneesmiddelen ingekocht kon worden. De Raad van State heeft onlangs geoordeeld dat de juridische grondslag voor een tekortenbesluit ontbreekt. De IGJ mag daarom geen tekortenbesluiten meer afgeven of verlengen. Om toch noodzakelijke medicijnen in het buitenland te kunnen halen om tijdelijke tekorten op te lossen, heeft de minister de aanwijzing afgegeven aan de IGJ. Dit is een tijdelijke maatregel totdat het juiste proces in de wet is vastgelegd.

Omdat er in de branche onzekerheid bestond over de vergoedingen door zorgverzekeraars heeft Zorgverzekeraars Nederland het ministerie laten weten dat haar leden deze medicijnen blijven vergoeden.

Uitgelichte artikelen

Bekijk alle berichten
Duurzaamheid

Zorgverzekeraars Nederland is trots om samen verder te gaan in de Green Deal

Zorgverzekeraars en zorgkantoren blijven verduurzaming aanjagen bij zorgaanbieders, altijd in balans met kwaliteit, toegankelijkheid en betaalbaarheid van zorg. In de vier jaar van de afgelopen Green Deal hebben we grote stappen gezet in uniform zorginkoopbeleid en in de uitvoering daarvan. Samen met twaalf andere partijen ondertekende Zorgverzekeraars Nederland 9 oktober de nieuwe Green Deal Duurzame Zorg 2027–2030 ‘Samen verder’. Daarmee zetten we onze gezamenlijke inzet de komende vier jaar voort.

Vrouw aan het werk in de apotheek
Eerstelijns­zorg

Zorgverzekeraars vergoeden medisch noodzakelijke mineralen-geneesmiddelen ook in 2027

Zorgverzekeraars vergoeden voorlopig ook volgend jaar een aantal zogeheten mineralen-geneesmiddelen vanuit de basisverzekering. Het gaat om kaliumcitraat, magnesiumcitraat, magnesiumgluconaat, magnesiumlactaat en zinksulfaat (zogeheten mineralen), die een groep patiënten niet als voedingssupplement maar als geneesmiddel gebruikt. Dit betreft alleen de bereidingspreparaten en niet de merkproducten Magnence en Magemedi.

De betrokkenen namens ActiZ, Zorgverzekeraars Nederland (ZN), Verenso, V&VN en de Nederlandse Zorgautoriteit hebben samen een convenant ondertekend voor het experiment 'nieuwe bekostiging voor revalidatie- en herstelzorg'
Eerstelijns­zorg

Nieuwe bekostiging voor toekomstbestendige revalidatie- en herstelzorg

Vanaf 1 januari 2027 start een experiment met een nieuwe bekostiging voor revalidatie- en herstelzorg. De nieuwe bekostiging geeft zorgaanbieders meer ruimte om de zorg en behandeling aan te passen aan wat een patiënt nodig heeft. ActiZ, Zorgverzekeraars Nederland (ZN), Verenso, V&VN en de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) hebben hiervoor gezamenlijk een convenant ondertekend.

Bekijk alle berichten