Zorgverzekeraars blijven noodzakelijke medicatie uit buitenland vergoeden
Zorgverzekeraars blijven de medicijnen vergoeden die vanwege een tijdelijk tekort uit het buitenland worden gehaald. Dit maken de zorgverzekeraars bekend nadat de minister van volksgezondheid een aanwijzing heeft gegeven aan de Inspectie voor de Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ). Deze aanwijzing voorkomt dat de IGJ handhavend optreedt tegen handelingen die nodig zijn om het in het buitenland geregistreerde vergelijkbare alternatieve geneesmiddelen naar Nederland te halen omdat hier een tekort is.
Als er een tijdelijk tekort aan een bepaald geneesmiddel is, kon de IGJ tot voor kort een zogeheten tekortenbesluit uitgeven, zodat een in het buitenland geregistreerd vergelijkbaar alternatief geneesmiddelen ingekocht kon worden. De Raad van State heeft onlangs geoordeeld dat de juridische grondslag voor een tekortenbesluit ontbreekt. De IGJ mag daarom geen tekortenbesluiten meer afgeven of verlengen. Om toch noodzakelijke medicijnen in het buitenland te kunnen halen om tijdelijke tekorten op te lossen, heeft de minister de aanwijzing afgegeven aan de IGJ. Dit is een tijdelijke maatregel totdat het juiste proces in de wet is vastgelegd.
Omdat er in de branche onzekerheid bestond over de vergoedingen door zorgverzekeraars heeft Zorgverzekeraars Nederland het ministerie laten weten dat haar leden deze medicijnen blijven vergoeden.
Uitgelichte artikelen
Geen CSRD data-uitvraag aan zorgaanbieders in 2027
Zorgverzekeraars a.s.r., CZ, Menzis, VGZ en Zilveren Kruis hebben hun duurzaamheidsverslagen over het jaar 2025 gepresenteerd volgens de richtlijnen van de Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD). Om de administratieve lasten voor zorgaanbieders niet onnodig te laten toenemen, vragen zorgverzekeraars en zorgkantoren in 2027 geen gegevens bij individuele zorgaanbieders ten aanzien van de duurzaamheidsrapportages over 2026 en 2027. In plaats daarvan maken zij zoveel mogelijk gebruik van bestaande en openbare gegevens.
Regiomonitor verpleegzorg 2026 gepubliceerd
De zorgkantoren hebben in de Regiomonitor verpleegzorg 2026 net als vorig jaar voor alle zorgkantoorregio’s in kaart gebracht welke capaciteit er voor verpleegzorg is en hoe deze zich de afgelopen jaren heeft ontwikkeld. Zorgkantoren gebruiken de regiomonitors om regionaal met zorgaanbieders, gemeenten en woningbouwcorporaties het gesprek aan te gaan over de noodzakelijke capaciteitsontwikkeling. Om in de toekomst in passende zorg voor mensen met een Wlz-indicatie te blijven voorzien.
Nieuwe landelijke aanpak helpt verzekerden sneller naar de juiste zorg
Verzekerden die lang moeten wachten op medisch specialistische zorg of geestelijke gezondheidszorg kunnen vanaf 20 april kiezen voor proactieve zorgbemiddeling. Deze proactieve zorgbemiddeling helpt hen sneller een plek te vinden bij een zorgverlener met een kortere wachttijd. Hiermee zetten zorgaanbieders, huisartsen, verwijsdiensten en zorgverzekeraars gezamenlijk een belangrijke stap om verzekerden sneller naar de benodigde zorg te krijgen en de druk op de zorg te verlichten.