Ambities zorginkoop, digitale zorg en gegevensuitwisseling
Zorgverzekeraars en zorgkantoren formuleren jaarlijks gezamenlijk hun ambities en doelen op gebied van digitalisering en gegevensuitwisseling. Met deze gezamenlijke ambities zorginkoop digitalisering en gegevensuitwisseling willen zorgverzekeraars en zorgkantoren samen met zorgaanbieders bijdragen aan toegankelijke, toekomstbestendige én patiënt/cliëntgerichte zorg.
Om dit te realiseren hebben veldpartijen, zorgverzekeraars en zorgkantoren met elkaar in het Integraal Zorgakkoord (IZA) en programma Wonen en Zorg voor Ouderen (WOZO) forse uniforme ambities geformuleerd: zelf als het kan, thuis als het kan en digitaal als het kan. Naast de ambities en doelen in het IZA en WOZO zijn ook afspraken in het IZA uitvoeringsakkoord gegevensuitwisseling en de nationale visie en strategie op het gezondheidsinformatiestel (NVS) gemaakt om bij te dragen aan toegankelijke, toekomstbestendige én patiënt/cliëntgerichte zorg.
In de jaarlijks geformuleerde ambities zorginkoop digitalisering en gegevensuitwisseling sluiten zorgverzekeraars en zorgkantoren aan op de eerder gemaakte afspraken in het IZA, WOZO, IZA uitvoeringsakkoord gegevensuitwisseling en NVS en leggen de focus op een aantal ambities. Zorgverzekeraars en zorgkantoren verwijzen in het inkoopbeleid dat jaarlijks 1 april gepubliceerd wordt naar de centraal gepubliceerde ambities zorginkoop digitalisering en gegevensuitwisseling. Aanvullend is iedere zorgverzekeraar en zorgkantoor vrij om deze gezamenlijke ambities te vertalen naar het eigen beleid.
De verschillende actieve uniforme ambities zorginkoop digitalisering en gegevensuitwisseling zijn per jaar terug te vinden onderaan deze pagina.
Ambities en focus zorginkoop digitalisering en gegevensuitwisseling 2026
Ambities Zorginkoop digitalisering en gegevensuitwisseling 2025
Ambities zorginkoop digitalisering en gegevensuitwisseling 2024
Uitgelichte artikelen
Verder bouwen aan de structurele inzet digitale gezondheidsapps
Digitale gezondheidsapps (DiGA’s) helpen patiënten met specifieke klachten op een laagdrempelige manier. Ze kunnen inzet van zorg voorkomen. Daarom ondersteunt Zorgverzekeraars Nederland (ZN) ook in 2026 en 2027 een aantal apps voor (zelf)zorg. De huidige drie apps worden in 2026 uitgebreid naar vijf apps om nog meer te leren. Met de samenwerkingspartners wordt intussen hard gewerkt aan een toekomstige structurele oplossing voor de inzet van bewezen effectieve en veilige gezondheidsapps.
Werkbezoek van ZN aan Altide: zorg op afstand, altijd dichtbij
ZN ging op werkbezoek bij Altide om te zien wat de mogelijkheden zijn van digitale zorg. Altide is een medisch servicecentrum dat 24 uur per dag, 7 dagen per week zorg op afstand levert aan ruim 200 zorgorganisaties in Nederland.
ZN ondersteunt doorontwikkeling van Helpdesk Digitale Zorg
Digitale en hybride zorg wordt steeds meer gemeengoed. Het is daarom belangrijk dat iedereen in Nederland deze zorg ook kan gebruiken. Mensen met niet-medische vragen over digitale en hybride zorg hebben een plek nodig waar zij met deze vragen terechtkunnen. Helpdesk Digitale Zorg (HDZ) is zo’n plek. Zorgverzekeraars Nederland ondersteunt HDZ met een eenmalige bijdrage voor de doorontwikkeling van haar diensten. Zo krijgen verzekerden betere toegang tot digitale zorg.